Batman Haberleri, Batman Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Sason’da şalgam toprak altında çıkarılmaya başlandı

Sason ilçesine Ürüne köyünde vatandaşlar, sonbahar mevsiminde ürün fazlasını çuvallara koyarak toprak altında korudukları şalgamı, çıkarmaya başladı. Şalgamın kendileri için vazgeçilmez bir tat olduğunu anlatan vatandaşlar, haşlayarak yemek ve salatalarda kullandıklarını anlattı.
Sonbahar mevsiminde şalgamların yapraklarını turşuluk yaptıklarını, kökünü de toprak altına gömdüğünü belirten Nesip Bargin, “Sonbaharda sakladığımız şalgam köklerini ayda bir iki defa azar azar çıkarıp pişirip tüketiyoruz. Sonbaharda topladığımız şalgam yapraklarını da ayrıca doğrayıp turşu haline getiriyoruz. Onu da kışın ister turşu olarak ister de pişirerek tüketiyoruz. Bunları saklamadığımız zaman dışarıda çürür. Ayrıca toprak altında ilk günkü gibi taze kalıyor. Kışında toprak altından çıkarıp kışlık yiyecek olarak tüketiyoruz. Bunun dışında başka kışlık yiyeceğimiz yok. Şalgam birçok hastalığında çaresidir. Şalgam kanser, kalp ve gribe birebirdir” dedi.

Bir önceki yazımız olan DİKA’ya 23 ilden 3 bin 215 başvuru başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi