Batman Haberleri, Batman Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Dolmabahçe Sarayı'nın ihtişamı

Her Pazar Ülke TV’de Ahmet Anapalı’nın sunumuyla ekrana gelen ‘Tarihte Yürüyen Adam’ bu hafta Dolmabahçe Sarayı’nın ihtişamını ekrana taşıdı. Dünyanın en büyük saray salonlarından birine ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı’nın ilginç yönleri konuşuldu. Selamlık, harem ve muayede bölümlerinden oluşan sarayda Anapalı, toplantıların yapıldığı muayede salonunun önemini anlattı.

DÖRT BUÇUK TONLUK AVİZE

Ahmet Anapalı, sarayı yaptıran Sultan Abdülmecit Han’ın annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından hediye edilen, dört buçuk tonluk avizenin ihtişamını tarih sevenlere tanıttı. Otuz altı metre yüksekliğindeki salonun en dikkat çeken detayının dört buçuk tonluk avize olduğunu söyleyen Anapalı, avizenin Valide Sultan’ın Abdülmecit Han’a hediyesi olduğunu yineledi.

KANUN-I ESASİ’NİN İLAN EDİLDİĞİ SALON… ‘’MAVİ SOFA’’

Muayede salonunun, yapıldığı günden bugüne birçok önemli olaya tanıklık ettiğine değinen Anapalı,  ‘’1876 Yılında Sultan Abdülhamit Han verdiği sözü tuttu ve Meclis-i Mebusanı açtı. Bunun üzerine Mavi Salon, Kanun-i Esasi’nin ilan edildiği ve meclis görüşmesinin yapıldığı ilk yer olarak kayıtlara geçti.’’ dedi.  Bunun yanı sıra Anapalı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1931-33 yıllarında Türk Tarih Kurulu, Türk Dil Kurulu gibi önemli kurulları da bu muayede salonunda gerçekleştirdiğini söyledi. 

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her pazar 19:00’da Ülke TV’de…

Bir önceki yazımız olan Payitaht Abdülhamid dizisinin genel hikayesi ve konusu başlıklı makalemizde Payitaht Abdülhamid, Payitaht Abdülhamid fragmanı ve Payitaht Abdülhamid genel hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi