Batman Haberleri, Batman Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Avcılar yüzünden 20 köy karanlıkta kaldı

Batman’da aşırı soğuklar nedeniyle 20 köyü besleyen enerji hattı, 2 gün içinde 3 ayrı yerden koptu. Tellerinin kopması sonucu 20 civarında köy elektriksiz kalınca, Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri tarafından gerekli onarım yapıldı ve köylere yeniden elektrik verilmeye başlandı.
Batman-Diyarbakır il sınırında 20 köyü besleyen enerji nakil hattında 2 gün içerisinde 3 ayrı noktadan yaşanan kopma olayı nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri seferber oldu. Dicle Elektrik Dağıtım arıza ekipleri, köylülerin de yardımı ile yer yer 50 santimetreye ulaşan kar ve soğuk havaya rağmen kopan hatları onardı ve 20 köye yeniden elektrik verildi.

Avcılar sebep olmuş
Sistem İşletme Yöneticisi Bilal Altunç, enerji nakil hattındaki kopma olaylarının Doluca köyü Esentepe mezrası mevkiinde yaşandığını belirterek, bu duruma avcıların elektrik tellerine konan kuşlara tüfek ile ateş açmalarının neden olduğunu söyledi. Tüfeklerden atılan saçmaların tellere isabet ederek zayıflattığını, ardından yaşanan kar yağışı, don ve fırtınanın ise bu telleri kopardığını belirten Altunç, enerji nakil hatlarının bulunduğu yerlerde avlanan avcılara, elektrik tellerine doğru ateş etmemeleri çağrısında bulundu.

3 günde 750 arıza giderildi
Altunç, Batman merkez ve köylerinde 3 gün içinde 750 arızaya müdahale ettiklerini söyledi. Arızaların çoğunlukla tel kopması, pano, şalter ve trafo yanmasının yanı sıra sigorta atması şeklinde gerçekleştiğini belirten Altunç, “Batman’da hava sıcaklığı gece eksi 14 dereceye kadar iniyor. Yaşanan bu soğuğa rağmen ekiplerimiz gece gündüz demeden aralıksız çalışıyorlar. Arızaların büyük çoğunluğu aşırı yüklenmeden kaynaklanıyor. Müşterilerimizden sağlıklı ve kesintisiz elektrik alabilmeleri için elektriği ısınmada kullanmamaları ve israftan kaçınmalarını bekliyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Doğum sancısı çeken kadının imdadına Özel İdare ekipleri yetişti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi