Batman Haberleri, Batman Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

Raman’da 102 milyon varil petrol üretildi

Türkiye Petrollerince (TP) 1945 yılında çalışmalara başlanan Batman’ın Raman sahasında 2016 yılı sonu itibariyle 102 milyon varil ham petrol üretildi.
Maden Teknik Arama (MTA) tarafından 1940 yılında Batman’ın Raman-1 sahasında petrole rastlanmasının ardından, bölgede ticari anlamda ilk petrol keşfi 1945 yılında açılan Raman-8 kuyusunda yapıldı. Kuyuda, 8 Mart 1948’de dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün katılımıyla petrol üretimine başlandı. 68 yıldır devam eden çalışmalar çerçevesinde, 2016 yılı sonu itibariyle, bölgede 102 milyon varil ham petrol üretimini gerçekleştirildi.
TP Genel Müdürlüğü yetkilisi, Raman sahasının Türk petrolcülük tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekerek, “Açılan ilk 7 kuyudan sonra sahanın terk edilmesi gündeme gelmiş ancak mühendis ve işçilerimizin üstün gayretleriyle Raman-8 kuyusu ile başlayan ticari petrol keşfi zamanla sahanın tamamına yayıldı. Batman’ın büyüyerek bir petrol şehrine dönüşmesinde Raman’ın büyük etkileri oldu. 1959 yılında TP Batman Bölge Müdürlüğü’nün kurulması ile Batman hem bölgenin hem de ülkemizin büyümesinde adeta lokomotif bir şehir oldu. Raman’da 2016 yılı sonu itibari ile 102 milyon varil ham petrol üretimi gerçekleşti. Ayrıca, 2016 yılında bir arama, 12 üretim olmak üzere toplam 13 yeni kuyunun sondajı yapıldı” dedi.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi